Novi raspored usmenih ispita

« Listopad 2017 »

Tehničar za računalstvo

Računala poznajemo kao elektroničke naprave ugrađene u automobile, avione, uređaje koje koristimo u kućanstvu ili radu, koje vode zahtjevne proizvodne procese, pomažu pri skladanju glazbe, s njima konstruiraju se građevine, oblikuju se novi proizvodi, koriste ih u zdravstvu ili u obliku igračaka, pomažu nam pri prognoziranju vremena ... Međutim računala netko mora i izrađivati i programirati , dograđivati i popravljati.
    Obrazovni program tehničara za računalstvo usmjeren je prije svega na profesionalno-funkcionalno osposobljavanje učenika za obavljanje poslova tehničke pripreme rada, izrade, održavanja i uporabe računala te svih uređaja koji rade na osnovi računala.
    Odmah na početku školovanja učenik postupno ulazi u svijet računalstva. Kako je računalstvo područje elektrotehnike koje se bavi elektroničkim uređajem - računalom, paralelno s tim učenik izučava temeljna znanja iz elektrotehnike, a u trećoj godini izučava elektroniku i u četvrtoj specijalizira elektroniku računala tako da je kao svršeni tehničar osposobljen za računalo i softverski i hardverski.
Programom tehničara za računalstvo učenik tijekom svoga četverogodišnjeg obrazovanja koristi suvremenu računalnu opremu. Priprema se i uči za poslove održavanja strojne i programske opreme, programiranja različitih aplikacija, uspostavljanja i održavanja lokalne mreže, upotrebe internetske i multimedijske tehnologije, uspostave i korištenja baza podataka, upotrebe aplikacijskih programskih paketa za razna područja, planiranja računalnog razvoja ustanove ili poduzeća.
   Fond općeg obrazovanja, prije svega matematičkog i prirodoznanstvenog, je takav da otvara mogućnosti za nastavak obrazovanja na tehničkim fakultetima i veleučilištima kao što su
Fakultet elektrotehnike i računalstva (FER), Fakultet organizacije i informatike (FOI), Veleučilište u Varaždinu.

Radni uvjeti

Tehničari za računalstvo uglavnom rade u uredima u ugodnoj sredini. Obično imaju propisano 40-satno tjedno radno vrijeme, ali povremeno rade i izvan radnog vremena, kako bi otklonili zastoje, instalirali nove programske pakete ili priključili novu opremu. Moderna računalna i mrežna tehnologija omogućila je tehničarima da neke svoje poslove mogu obavljati na udaljenim lokacijama (npr. kod kuće, na putu), što pridonosi udobnosti i fleksibilnosti rada, ali briše granicu slobodnog i radnog vremena i prostora.

Poželjne osobine

Tehničari za računalstvo trebaju biti osobe s razvijenim smislom za logičko razmišljanje, sposobnostima potrebnim za zahtjevni analitički rad, apstraktnim pojmovima i smislom za tehnička rješenja. Posao koji oni rade zahtijeva strpljenje, ustrajnost i točnost. Smisao za suradnju i sporazumijevanje važni su za tehničare koji rade u timu ili neposredno s korisnicima. Dobar tehničar mora imati smisla za samostalno i odgovorno održavanje računala, za istraživanje mogućnosti novih tehnologija te sklonost učenju novih sadržaja i spremnost za stalno usavršavanje.

Zapošljavanje

Tehničari za računalstvo danas su vrlo traženi, a očekuje se da će potrebe za njima ubuduće još više rasti. Vrhunski tehničari mogu očekivati i vrhunske zarade, ali i veliku konkurenciju u svom radu. Tehničari za računalstvo nalaze zaposlenje u specijaliziranim softverskim poduzećima, ali i u brojnim drugim organizacijama koje se služe računalima (npr. banke, obrazovne institucije, pošta i sl.).

Nastavni plan ovog zanimanja:

Red.

Ukupno

Stručna praksa

40***

*              Predmeti s obveznim praktičnim, odnosno laboratorijskim vježbama
**             U zadanom rasponu broj sati i sadržaje izbornog programa utvrđuje škola izvedbenim programom.