Globalni ženski kemijski doručak 2022

GWB 2022

GWB 2022 Empowering Science Diversity

Po treći put organiziramo Međunarodni ženski kemijski doručak, globalno  događanje koje okuplja učenike, studente, nastavnike, znanstvenike s ciljem promocije kemije i ženskog doprinosa kemijskoj znanosti.

RASPORED  DOGAĐANJA

• predavanje doc. dr. sci. Dragana Vuk, FKTI Zagreb "Kemija boja"
  • radionica "Šareni laboratorij"
  • zabavni kviz i kemijske križaljke
  • razgovor uz doručak                     ​

Kemija boja (Chemistry of Colors)

Boje prevladavaju u svim aspektima života utječući na naše raspoloženje i emocije, radi čega se često okružujemo bojama koje volimo i zbog kojih se osjećamo ugodno. Boje mogu biti različitog podrijetla, mogu biti prirodne ili umjetne. Prirodne boje su prisutne svuda oko nas, u zemlji, vodi, životinjama i vegetaciji, na primjer drveću, lišću, travi i cvijeću. Biljni pigmenti, posebno klorofil u procesu fotosinteze, imaju ključnu ulogu u našem postojanju. Umjetne boje najčešće imaju dekorativnu i estetsku svrhu u tekstilu, plastičnim predmetima, širokom spektru tiskanih materijala poput postera i časopisa, u fotografiji, kozmetici i slično. Kroz ovo predavanje će se objasniti zašto su predmeti oko nas obojeni i što uzrokuje promjenu boje.

KNJIGOM ZA ZNANJE

-  promocija knjige i čitanja

-  promocija Matice hrvatske

-  darivanje knjiga

Ogranak Matice hrvatske u Kutini darivao je knjigama knjižnicu i učenike Tehničke škole Kutina.

Knjigama smo obogatili knjižnični fond i na taj način omogućili u godini čitanja izdanja koja su izašla u nakladi Matice hrvatske. Knjige koje su podijeljene tiču se hrvatske književnosti, povijesti, književne kritike, književnih osvrta i ostaloga što će poslužiti u nastavi. S obzirom na to kako su i sami osnivači Matice hrvatske bili mladi hrvatski intelektualci cilj je bio upoznati mlađe naraštaje o ulozi Matice hrvatske.

Neki od njih će zasigurno upisati visoka učilišta i nastaviti svoje obrazovanje poslije srednje škole te će im dodatna literatura pomoći u proširivanju znanja. Ogranak Matice hrvatske u Kutini želi potaknuti učenike u njihovome literarnom radu te ih poziva da se pridruže njenim aktivnostima.