Učimo o:

Empowering Women in Chemistry: A Global Networking Event

center

18. o1. 2011. kemičarke iz 44 države  svijeta  ustale su se s jednim ciljem -kako bi zajedno doručkovale. Na taj način su se pridružile međunarodnom događaju pod imenom "Women Sharing a Chemical Moment in Time"  događaju koji je prethodio  službenoj proslavi Međunarodne godine kemije (IYC2011).

U okviru proslave sto godina organizacije IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry) i Međunarodne godine Periodnog sustava elemenata  2019. ponovo se organizira Međunarodni ženski doručak. Ove godine pod naslovom “Empowering Women in Chemistry: A Global Networking Event”. Doručak će se održati 12.02. Započinje na Novom Zelandu, širi se Azijom , Europom pa Afrikom i na kraju završava u Amerikama. Ove godine na IUPAC kartu događanja upisat će se i Kutina, to jest naša škola. Tehnička škola Kutina i Osnovna škola Zvonimira Franka organizatori su događanja  na koje su pozvane sve nastavnice i učenice kemičarke ( i one koje se tako osjećaju) našega grada i županije. Doručak je zamišljen kao okupljanje žena koje se bave kemijom kako bi razmijenile iskustva , povezale se , nastavile unapređivati i promovirati kemiju kao  znanost na kojoj u velikom dijelu i počiva moderno društvo.

U godini Periodnog sustava elemenata Tehnička škola Kutina u suradnji s Osnovnom školom Zvonimira Franka pokreće  projekt kojim ćemo povezati kemijsku znanost i slavensku tradiciju, staroslavensko pismo glagoljicu, te izraditi periodni sustav elemenata, na pismu kojim su se naši preci služili  od  9 pa sve do 19. stoljeća. Projektom želimo proširivati formalno obrazovanje, popularizirati kemijsku znanost , ali i znanost općenito, kroz međugeneracijsko  holističko kreativno učenje (u projekt su uključeni učenici osnovnih i srednjih škola, njihovi nastavnici  te knjižničari). Za moto  projekta posudili smo stihove američke pjesnikinje Mary Olive   Instructions for living a life: Pay attention. Be astonished. Tell about it.

Hrvatska je svijetu dala dva kemičara nobelovca, Lavoslava Ružičku i Vladimira Preloga. Mnogo žena je isto tako dalo doprinos razvoju kemijske znanosti , a o njima se malo zna, pa ćemo istražiti i ženski doprinos razvoju kemijske znanosti u Hrvatskoj te napraviti i izložbu posvećenu hrvatskim  znanstvenicama kemičarkama.

Spajajući glagoljicu, izvorište hrvatske pisane kulture, i periodni sustav elemenata , suštinu,  ne samo kemije nego i fizike i biologije izradit ćemo periodni sustav elemenata koji će zbog izvorne ljepote uglatih glagoljskih slova posjedovati još jednu dimenziju - onu estetsku.