3. studijsko putovanje od 05.11.2023. do 10.11.2023.

Na studijsko putovanje  smo krenuli autobusom iz Siska 05.11.2023. godine u 7.00 sati. Svrha putovanja  je bila realizacija studijskog putovanja nastavnika u projektu RCK Tehničke škole Sisak , školama i poduzećima u Beču i okolici Nurnberga najviše vezano uz Simens proizvode, tvornice i edukacijske centre.

Prvi dan smo doputovali u Beč i nakon što smo se smjestili u hotel imali smo vremena za posjet znamenitostima u centru Beča:

Hofburg        Bečka katedrala                     Trg Marije Terezije

Drugi dan studijskog putovanja proveli smo u posjeti Simens Cityju u Beču.  Obišli smo DigiLab za tvorničku automatizaciju procesa u kojem smo pomoću računala vršili izmjenu parametara i pratili proizvodnju te poboljšavali sustav. Nakon toga smo prisustvovali prezentaciji u Trainee Education Centeru.

U večernjim satima smo se zaputili u pravcu Nurnberga.

Treći dan smo posjetili Simens Impulse Visitor Center u Ambergu te smo obišli centar i proizvodne pogone za proizvodnju sklopovske opreme. U Impulse centru je održana prezentacija njihovog rada. Bili smo uključeni u rad na upravljačkim rješenjima za distribucijske mreže. Radili smo na  automatizaciji distribucije i osiguranju ekonomičnog rad i održavanja primarne opreme. Radili smo simulaciju povećanja sigurnost opskrbe i kvalitetu napona te brzu prilagodbu promjenama u distribucijskoj mreži. Također smo se upoznali s radom nove aplikacije za otkrivanje kvarova, lociranje kvara, kompenzacija napona i jalove snage te mjerenja kvalitete električne energije. Nakon pauze radili smo sa novim SIMATIC S7-4100 kontrolerom dizajniranim za SIMATIC PCS neo sustavima upravljanja procesima. SIMATIC S7-4100 isporučuje najviše industrijske standarde koji su potrebni u  postrojenjima  koja moraju moraju raditi 24/7/365 s minimalnim prekidima u proizvodnji. Čak i najkraći zastoji mogu uzrokovati velike probleme. Zato je ključno održavanje najviše razine dostupnosti sustava upravljanja procesima. Procesna postrojenja  često imaju opasno okruženje  gdje vladaju visoke temperature, eksplozivni plinovi, pa čak i elektromagnetska buka koji mogu ugroziti produktivnost.

Četvrti dan smo posjetili Simensovu tvornicu u Erlangenu. Posebno smo se zadržali u odjelu koji se bavi proizvodnjom upravljanja (SINUMERIC) za CNC strojeve.

Peti dan posjetili smo  BFZ (Berufliche Fortbildungszentren der Bayerischen Wirtschaft gGmbH) u kojem smo posjetili tehnološki centar i digitalnu tvornicu 4.0. Upoznali smo se s radom centra i obrazovnim programima koje se izvode u njihovom centru.

Na žalost, slikanje i snimanje je zabranjeno u Simensovim tvornicama pa nemamo slika iz proizvodnih pogona i same edukacije.

Pripremili : Tatjana Mihalić-Šlabek, Ivica Cota i  Kristijan Velcl