Posjet Hrvatskom saboru
Autor: Željko Turkalj, Matea Lernatić, 22. 1. 2015.

Posjet Hrvatskom saboru

U petak dana 12.12.2014 učenici četvrtih razreda Tehničke škole Kutina sa svojim razrednicima i pod vodstvom profesorice politike i gospodarstva Matee Lernatić, posjetili su Hrvatski sabor.

Ovako je to izgledalo na OPŠIRNIJE!

Organiziranim prijevozom stigli smo u Zagreb. Na ulazu u Sabor dočekao nas je zaštitar koji je izvršio pregled nas i naših torbi u skladu s pravilnikom kako bi se izbjegao slučaj pokušaja unošenja zabranjenih predmeta (oštar predmet ili vatreno oružje) u prostorije Sabora. Nakon izvršenog pregleda, ljubazna voditeljica gđa. Ana Favro  provela nas je saborskom zgradom i upoznala sa njenim osobitostima. Na taj smo način praktično ponovili znanje o funkcioniranju Sabora, utvrdili pojmove Sabor-parlament, Ustav, zakon, zakonodavni postupak, zastupnik, radno tijelo, plenarna sjednica i drugi. Bili smo na galeriji Velike vijećnice u kojoj se održavaju sjednice Hrvatskoga sabora. Budući da se zbog pauze između redovitih zasjedanja u Saboru ništa nije događalo, smješteni smo u dvoranu u kojoj smo imali priliku razgovarati sa g. Peđom Grbinom i gđom. Mirelom Holy. Oboje su bili vrlo ljubazni i odgovarali na sva naša pitanja. Bilo nam je toliko zanimljivo da smo zakasnili na početak sjednice. Nakon razgovora napustili smo Sabor, a neki i sa smiješkom na licu jer su imali čast fotografirati se s Mirelom Holy. Pauza nam je svima dobro došla. U 15:00h autobus nas je čekao, te smo nakon okupljanja krenuli natrag u Kutinu. Ovaj posjet Hrvatskom saboru će nam zasigurno ostati u sjećanju kao nezaboravno iskustvo i dobar provod.