U okviru dvodnevnog stručnog putovanja na istok Hrvatske djelatnici TŠK posjetili su slavonsku prijestolnicu Osijek, Grad heroj Vukovar, najistočniji hrvatski grad Ilok te Kopačevo, selo u srcu Baranje.
Prva postaja puta bio je posjet Elektrotehničkoj i prometnoj školi (ELPROS) koja je od 2018 Regionalni centar kompetentnosti u elektrotehnici i informacijsko-komunikacijskim tehnologijama. Strukovno obrazovanje u RH nije dovoljno vrednovano, a ono zapravo ima ključnu ulogu u postizanja održivog gospodarskog rasta i zapošljavanja. Ljubazni domaćin, gospodin Benović proveo nas je kroz 2000 m2 radionica i laboratorija opremljenih modernom specijaliziranom opremom, inovativnim tehnologijama te opremom za rad učenika s poteškoćama. Ovakve posjete odlična su prilika za razmjenu iskustava i jačanje suradnje među školama, a svi djelatnici su svakako motivirani da neke od ideja i praksi koje smo uočili ostvarimo i u našoj školi.
U ovim danima prisjećanja i odavanja počasti poginulima u Domovinskom ratu posjetili smo i Vukovar i simbole njegova otpora i stradanja Vukovarski vodotoranj i Memorijalni centar Ovčara. Vodotoranj koji je primio oko 640 projektila i ostao stajati, kao memorijalni centar svečano je otvoren 30. listopada 2020. g., i danas sadrži memorijalne stube, memorijalnu sobu i vidikovac koji gleda na prekrasni, moćni Dunav. Na mjestu najvećeg zločina u Domovinskom ratu, Memorijalnom centru Ovčara, mjestu stradanja vukovarskih zarobljenika, ranjenika i civila svim poginulima odali smo počast i zapalili svijeće.
Kada ste u Slavoniji ne možete zaobići ni Dubrovnik istoka, najistočniji hrvatski grad Ilok, koji se rasprostire po obroncima Fruške gore. Drevni hrvatski grad naseljen od prapovijesti može se podičiti i drevnom tradicijom uzgoja vinove loze i proizvodnje vina, a tu tradiciju čuvaju Iločki podrumi, jedna od četiri najveće vinarije u Hrvatskoj koju smo uz stručno vodstvo posjetili.
Mjesto za okrijepu i odmor pronašli smo u baranjskom selu na rubu Kopačkog rita, Kopačevu. Bogata gastronomska ponuda, obiteljska atmosfera, tradicijske baranjska arhitektura pokazatelji su raznolikosti hrvatske turističke ponude i podsjetnik koliko nam je zemlja lijepa, bogata i raznovrsna a uloga nas odgojno-obrazovnih djelatnika nije samo formalno obrazovanje nego i poznavanje i prijenos znanja o važnosti očuvanja naših prirodnih i kulturnih resursa.