« Srpanj 2018 »

Ekološki tehničar

,

Opis zanimanja:

Ekološki tehničar radi u industrijskim, obrtnim, uslužnim i komunalnim djelatnostima, javnim ustanovama za zaštitu okoliša te znanstveno-istraživačkim, kontrolnim, ispitnim i u mjernim laboratorijima.

Samostalno obavlja poslove koji su u njegovoj nadležnosti i u skladu s njegovim znanjem, poštujući i primjenjujući sva pravila, upute i procedure tvrtke te pravila i pozitivne zakonske propise koji se temelje na zaštiti okoliša i zaštiti zdravlja. Posebnost ekološkog tehničara očituje se u razumijevanju načela zaštite okoliša kao i u mogućnosti objedinjavanja svih uvjeta zaštite okoliša unutar svakodnevnog rada. Rad uključuje širi spektar djelovanja te podrazumijeva poznavanje osnova prirodnih (kemija, biologija, geologija, fizika i matematika) i tehničkih (kemijsko inženjerstvo, geološko inženjerstvo, strojarstvo, građevinarstvo, elektrotehnika, metalurgija) znanosti. Ekološki tehničar u svom poslu surađuje s različitim stručnjacima, ali ponajprije s onima koji djeluju u području kemijske, prehrambene, farmaceutske i kozmetičke industrije, zaštiti prirode i okoliša, geologiji, rudarstvu, energetici, vodoprivredi, građevinarstvu, metalurgiji, elektrotehnici, strojarstvu, agronomiji, šumarstvu i sl.

Perspektive nakon završene srednje škole:

Uspješan ekološki tehničar može u okviru svog zanimanja napredovati i raditi u: industriji, obrtnim djelatnostima, uslužnim i komunalnim djelatnostima, javnim ustanovama za zaštitu okoliša, inspekcijskim poslovima, administrativnim poslovima pri izradi dokumentacije o zaštiti prirode i okoliša (stručne podloge, studije, projekti), analizi i motrenju stanja prirode i okoliša, upravnim odjelima za zaštitu prirode i okoliša pri županijama i gradovima, kao čuvar prirode u nacionalnom parku, parku prirode, regionalnom parku, županijskim javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim prirodnim dijelovima. Također, može nastaviti obrazovanje na srodnim javim i privatnim visokoškolskim ustanovama i fakultetima (Prirodoslovno-matematički fakultet, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Prehrambeno-tehnološki fakultet, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Kemijsko-tehnološki fakultet, Medicinski fakultet, Agronomski fakultet, Šumarski fakultet, Rudarsko-geološko-naftni fakultet...).

Nastavni plan ovog zanimanja:

Plan i program

Predmeti I. II. III. IV.