2012-10-31 19:08:01

SOELA - Solarni električni automobil

Pratite vijesti o projektu Soela klikom na ovaj link ili autic!


1. utrka solarnih automobila u Sisku.

Program je započeo u subotu 14.9. u 10 sati javnim predstavljanjem 5 solarnih automobila 5 srednjih tehničkih škola i predstavljanje ekipa. Nakon toga uslijedila je revijalna vožnja ulicama grada Siska u dužini 2, 4 km. U 12 sati započela je utrka solarnih automobila na južnoj obilaznici u dužini 8, 4 km. Naš automobil kojega je vozio vozač Bojan Cvjetojević, učenik 4F razreda, postigao je brzinu od 43 km/h te osvojio 2. mjesto sa vremenom 14 min i 48 sekundi. 1. mjesto osvojila je Tehnička škola Sisak (14:37).  U nedjelju 15.9. u 10 sati održano je svečano zatvaranje projekta te dodijela nagrada i priznanja.

Više slika!


Pogledajte probnu vožljnju!

 

 

 

 

 


Prijekt je financiran sredstvima Europske Unije

This project is funded by the European Union

 


Naša Tehnička škola Kutina je partner Tehničkoj školi Sisak koja je nositelj projekta SOELA – Solarni električni automobil. Cilj projekta je razvoj novih inovativnih izvannastavnih aktivnosti i metoda obrazovanja učenika, te poticanje novih znanstvenih i tehničkih inovacija i dostignuća učenika kroz izradu solarnog električnog automobila.



Projekt je financiran sredstvima Europske unije, a ukupni iznos je 189.149,51 eura. Osim naše škole partneri Tehničkolj školi Sisak su i Srednja strukovna škola Velika Gorica, Srednja škola Vice Vlatkovića Zadar i Elektrotehnička i prometna škola Osijek, te Sisačko-moslavačka županija i HZZ-Područna služba Sisak. Izrada Projekta trajat će 12 mjeseci, od 21. rujna 2012. do 21. rujna 2013. godine, a za kraj je planirana utrka svih pet solarnih automobila koja će biti održana u Sisku i Parku prirode Lonjsko Polje.



O tehničkim detaljima Stevče Arsoski, voditelj Projekta iz Tehničke škole Sisak, naznačio je: „Sve škole dobivaju isti osnovni materijal, znači fotonaponski sustav, pogon i za izradu konstrukcije i svaka škola mora imenovati svoj team učenika, a obično su to iz drugog i trećeg razreda, tako da ostanu jedno duže razdoblje, kako bi mogli izraditi solarni automobil u pravom formatu da može voziti. Automobili bi trebali biti dužine tri, a širine dva metra i kretati se brzinom 40-50 km na sat."


 


Tehnička škola Kutina