Tehničar za računalstvo

Tehnička škola Kutina je škola u čijem je fokusu pripremiti i obrazovati učenike za budući život. Naši se profesori, osim dugogodišnjim i kvalitetnim radnim iskustvom, ističu inovativnim načinom predavanja predviđenog nastavnog gradiva, ali i povezivanjem teorijskog gradiva i tehnologije sa svakodnevnim životnim situacijama kako bi učenici što brže i bolje shvatili propisano gradivo. Tim pristupom nastojimo graditi dobar temelj za daljnje učenje na fakultetu i/ili samostalno učenje. Škola je opremljena najnovijom računalnom opremom, što omogućava brže učenje.

Škola nudi široku paletu mogućnosti učenja. Učenje kreće od osnovnog do naprednog stupnja. Osim u stručnim predmetima, naši učenici postižu zavidne uspjehe na županijskim i državnim natjecanjima iz općeobrazovnih predmeta u čemu im pomažu predmetni profesori. Također, na zadnjoj, četvrtoj godini nastavni profesori održavaju dodatne pripreme za ispite državne mature, ali i kroz razne radionice i projekte, uvode učenike u „svijet studiranja“.

Stoga, Tehnička škola Kutina je izvrsna škola za učenje, razvijanje i samostalni napredak, kako tijekom školovanja, tako i nakon.

Luka Jurkić je učenik koji je ostvario izravan upis na Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek.  Luka je za završni rad napravio automobil na daljinsko upravljanje. Sve su komponente napravljene u školi, a upravljanje je napravljeno korištenjem otvorene računalne i softverske platforme Arduino.

Želite li naučiti programirati mobilne aplikacije za Android pametne telefone učeći XML kod i Java programiranje, napraviti svoje programe za Windows platformu, na profesionalan način učiti objektno i orijentirano programiranje korištenjem programa C#, napraviti svoju interaktivnu mrežnu stranicu u JavaScript programu, naučiti izrađivati i obrađivati multimedijske elemente, ispisati 3D model ili napraviti automobil na daljinsko upravljanje? U svemu navedenome pomoći će Vam naši profesori.

Smjer Tehničar za računalstvo jedno je najzanimljivijih u ovoj školi, jer učenik upoznaje računalni svijet i način na koji funkcioniraju računala. Svaki učenik će moći samostalno razvijati razne računalne mreže i baze podataka, kreirati mrežne stranice, shvatiti kako svaka računalna komponenta radi, i još mnogo toga.

Smjer se dijeli na dva područja: programersko i sistemsko. Programerski smjer će omogućiti budućim računalnim tehničarima razvoj aplikacija za pametne mobitele (Android OS) i razvoj računalnih programa, dok sistemski smjer se odnosi na održavanje računalnih sustava i opreme, kao i na korištenje raznih softverskih alata.

Iznimno smo ponosni smo na prvu generaciju naših učenika koji su završili smjer Tehničar za računalstvo po novom strukovnom kurikulumu. Neki od njih napravili su zavidne završne radove. Pročitajte njihove osvrte na našu Školu, te pogledajte videozapis o njihovim završnim radovima koji su produkt rada naših profesora, kao i samih učenika.

Toni Paipić je učenik koji je napravio za završni rad aplikaciju KOMPAS za Android uređaje. Aplikacija je napravljena pomoću besplatnog programa Android Studio. Dođite i naučite napraviti razne aplikacije za svoje mobilne uređaje.

SOELA- 8. utrka solarnih automobila 10.-12. 6.2021.

Osma utrka solarnih automobila SOELA , na kojoj je ove godine nastupilo 17 solarnih automobila konstruiranih u hrvatskim školama i jednom fakultetu, održana je u Sisku.

Utrci je prethodila izložba vozila u sisačkoj pješačkoj zoni i promotivna vožnja gradom.

Na utrci su nastupile posade Tehničke škole Sisak, Elektroindustrijske i obrtničke škole Rijeka, Elektrotehničke i ekonomske škole Nova Gradiška, Srednje škole Slunj, Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik, Elektrotehničke i prometne škole Osijek, Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod, Tehničke škole Kutina, Srednje strukovne škole kralja Zvonimira Knin, Strukovne škole Đurđevac, Elektrotehničke škole Split, Industrijsko-obrtničke škole Sisak, Tehničke škole Karlovac, Srednje strukovne škole Posušje te Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek.

Vozač automobila Tehničke škole Kutina,  Hrvoje Pezić postigao je rezultat od 4 minute, 18 sekundi.

Soela tim TŠK činili su učenici: Hrvoje Pezić (vozač), Dino Grbić (rezervni vozač), Fran Josip Hudjik (član), Igor Ivić (član), stručni suradnik Miroslav Patko te mentor ekipe Ivan Josipović.

14.6.2021.

Ivan Josipović, struč.spec.ing.el.